An icon in its field

ikona scroll
Wineries and Wine Bars Salon vín České republiky

Salon vín České republiky

There are chateaux where they offer you a knightly duel. Here they will pour you a hundred of the currently best wines from all over the Czech Republic. An experienced sommelier will guide you through an amazing collection of wines. Or do you prefer to taste the samples yourself at your own pace as part of a free tasting? The chateau cellar is the most beautiful backdrop. This was confirmed by the title of TOP wine destination.

 

ikona uvozovky

The unique educational centre presents an exclusive selection of the best wines in the Czech Republic, which are selected in a three-round evaluation of the national wine competition.

Detail

ikona hodiny

Opening Hours

Pondělí – zavřeno
Úterý – čtvrtek 09:30-17:00
Pátek – sobota 10:30-18:00
Neděle (červen – září) 10:30-17:00

ikona pin

Address

Zámek, 1
Valtice

Tips for nearby activities

Kraj hojnosti nejen pro gourmety, ale také pro milovníky zámků, historie a přírody. Cestovatele po stopách historie nadchne Lednicko-valtický areál. Na rekordně malém území stojí zámek Valtice, Lednice, honosné stavby jako Tři grácie atd. A také kolonáda na Reistně, kde se můžete napojit na blahodárnou Stezku bosou nohou.

V horkém létě se zchlaďte ve valtickém podzemí. Milujete faunu a flóru? Vydejte se pěšky nebo na (půjčené) koloběžce po lednickém parku a okoukněte čápy a ledňáčky při lovu.

Copyright Tourist Authority South Moravia

The project is based on the concept of Gourmet Brno, the author is TIC Brno.